Minu Bath
English for Intercultural Communication
23.-27. juuli 2018. a, Bath, Suurbritannia
English Mean Business https://englishmeansbusiness.uk/
„On aeg hakata maailma avastama ja Erasmus+ programm on õpetajatele loonud selleks suurepärased võimalused,“ innustas meid ühel koolituspäeval kolleeg Kaie. Ta oli just saabunud rahvusvahelisest koolitusprogrammist ning sellest saadud positiivne energia innustas teda eest vedama meie kooli Erasmus+ programmi. Nii ma sellesse väga kasulikku ja põnevasse projekti sattusingi.
Kooli ja kursust valides teadsin kohe, et kuna arendamist vajab minu suhtlemisoskus inglise keeles, siis parim koht selle praktiseerimiseks on Inglismaa. Paljude võimalike variantide seast valisin välja kursuse „English for Intercultural Communication“. Valituks osutus see kursus seetõttu, et see sobis täpselt minu seatud eesmärkidega – inglise keele ja suhtlemisoskuste arendamine erinevatest kultuuridest pärit haridustöötajate vahel. Minu nädalase keeleõppereisi sihtkohaks sai UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv Bathi linn Inglismaal, mis asub Somerseti krahvkonnas Inglismaa edelaosas, 156 km kaugusel Londonist.
Kui koht, kursus ja aeg valitud, siis alustasin kodutööga. Oma ununenud keeleoskuse ellu äratamiseks käisin kaks korda nädalas õhtuti keeltekoolis. Nagu hiljem selgus, oli see otsus ainuõige, sest inglise keeles suhtlema tuli hakata juba palju varem. Olin ennast registreerinud kursustele ja saanud vastuse, et nad on minu registreeringu kätte saanud. Arvasin ekslikult, et sellega asi piirdubki. Tegelikkus osutus veidi teiseks. Kursustele saamiseks tuli läbida üsna pikk tee. Esitada taotlus ja põhjendada, miks ma just sellel kursusel osaleda soovin. Seejärel kirjutada kinnituskiri, et kui ma osutun valituks, siis tõepoolest ka kursustel osalen. Peale tunniajast Skype vestlust sain kauaoodatud vastuse – „Olete kursustele registreeritud“. Nüüd järgnes kirjavahetus kursuse juhendaja Saraga, et veelkord osalemise üksikasju läbi arutada ja proua Heleniga. Tema avas oma koduuksed ning pakkus nädalaks Bathis mulle majutust. Koostasin esitluse Eestist ja meie koolist, et neid oma kursusekaaslastele esitada ning sõit Inglismaale võiski alata.
Inglismaa võttis mind vastu sellele maale ebahariliku päikesepaiste ja suvekuumusega, mida jätkus terveks nädalaks.
Kursuste programm oli üles ehitatud äärmiselt mitmekesiselt. Päev oli jaotatud kaheks. Ennelõunal tutvusime Bathi vaatamisväärsustega, mille käigus meie giid Christian ohtralt infot jagas. Pärastlõunal oli esmalt vestlusring, kus päeva esimeses pooles nähtu kaaslastega uuesti läbi arutasime. Kuna meid oli grupis kokku viis, siis igale päevale jagus ka ühe maa ja kooli tutvustus. Tean nüüd killukese rohkem Sloveenia, Hispaania ja Itaalia koolidest.
Taolistel kursustel osaledes, on võimalik valida, kas majutus hotellis või elada kohalikus peres kodumajutuses. Mind võõrustas imepärane proua Helen, kes oli aastaid töötanud suursaadikuna erinevates riikides. Meie ühised õhtusöögid venisid sageli mitmetunnisteks vestlusteks. Tänu proua Helenile sain veel ühe tõelise elamuse, nimelt kutsus proua Helen mind ühel pärastlõunal kellaviieteele. Ajaloolises The Roman Bath restoranis nautisime klassikalise muusika saatel teed piimaga ja imemaitsvaid suupisteid. Ääretult meeldejääv kogemus.
Kuna kogu programmiga seotud paberimajanduse on mu kolleeg Kaie enda kanda võtnud, siis mulle, kui osalejale on Erasmus+ programmist ainult positiivsed muljed. Programmis osalemise ajal olen ääretult palju õppinud ja uusi kogemusi saanud.
Olen tänulik meie teamliidrile Kaiele ja meie kooli direktorile Annelyle, kes sellise võimaluse meile loonud on. Loodan väga, et see ei jää viimaseks. Need, kes sel korral programmis osalesid, teavad mida tunnen ning ülejäänud kolleegidele soovin kindlasti edaspidiseks julgust kaasa lüüa.
Kaie Saar