Õpetaja Terje Rand pälvis Transpordiameti tunnustuse tegevuse eest liikluskasvatuse õpetajana

Foto: Õpetaja Terje Rand 35. tööjuubelil

Detsembrikuu alguses tunnustas Transpordiamet virtuaalsel tänuüritusel liiklushariduse korraldamisel või liiklusohutuse arendamisel silma paistnuid inimesi auhindadega. Oleme rõõmsad, et teiste hulgas pälvis piirkondliku liiklusohutuse õpetaja kategoorias auhinna ja Transpordiameti tänumeene ka meie kooli liiklusõpetuse õpetaja Terje Rand.

Õpetaja Terje on seitsme aasta jooksul õpetanud kümneid Nissi piirkonna lapsi turvaliselt liiklema ja teiste liiklejate suhtes hoolivalt käituma. Ta on kaasa aidanud laste ja noorte liikluskasvatusalasele tegevusele ja ohutu liiklemise teema on tema südameasi. Terje on suure kogemustepagasiga õpetaja, kel möödunud sügisel täitus 35 aastat Nissi Põhikoolis õpetajana, kes on oma töös ühteaegu nii julgustav kui ka nõudlik. Ta on kaasanud erinevaid koostööpartnereid liiklusohutuse lapsesõbralikumaks ja huvitavamaks muutmiseks ning loonud õpilastele leidlikke lahendusi liikluseksamieelse pingega toimetulekuks.

Oma tööst liikluskasvatuse õpetajana räägib Terje, et talle meeldib suunata õpilasi märkama elulisi olukordi liikluses, olgu selleks siis koduümbrus või telerist nähtud uudised. „Vestleme tunnis sageli selle üle, mida keegi on vahepealsel nädalal tähele pannud,“ ütleb ta. Terje sõnul on reaalsed näited liiklusreeglite õpetamisel suureks abiks. „Sellest, millega ise pole kokku puutunud on raske aru saada,“ räägib õpetaja ning toob näidetena linna märgisüsteemi bussipeatustes, trammiliikluse ja liikluskorraldaja. Ka sarnaste märkide selgeks õppimine võib kohati päris raske olla. „Näiteks märgid „ühesuunaline liiklus“ ja „kohustuslik sõidusuund otse“ on ju mõlemad nooltega ning lähevad kergesti omavahel sassi,“ toob Terje näite. Rohkelt kiidusõnu jagub tal kooli juurde maha joonistatud rattaraja kohta, kus on tore koos lastega harjutamas käia.

Terje sõnul on lapsed liikluses julged ja agarad, aga sageli tuleb ette ka liigset uljust. On juhtunud sedagi, et märgates liikluses eksivat last, peab Terje oma auto kinni ja noomib uljaspead või tuletab sõbralikult liiklusreegleid meelde. Tema sõnul on murekohaks, et pimedal ajal ei kanta helkureid ning ka rõivad kipuvad vahel liialt tumedates värvides olema. Nii on autojuhil jalakäijat raske märgata. Õpetaja sõnul on tähtis, et vanemad pööraksid rohkem tähelepanu oma laste jalgrataste tehnilisele seisukorrale ning samas julgustaksid ja toetaksid oma lapsi liiklema ja jalgratta juhtimist tunnetama.

Autojuhi staaži on Terjel kogunenud üle 30 aasta. Enda sõnul on ta liikleja ja autojuhina ettevaatlik ja rahulik ning püüab õppida pigem teiste kui enese vigadest. Seda põhimõtet soovitab ta järgida ka nii oma õpilastel kui kõigil teistel liiklejatel.

/Tekst ja foto: Reelika Väli/