Silt: spordipäev

Nissi koolis toimusid IV kooliolümpiamängud

Nissi kooli sporditraditsioonide paremikku võib julgelt pidada kooliolümpiamänge. Maikuus juba neljandat korda toimunud mängude teema oli „Hoopis teistmoodi“. 5.-9. klassi õpilased loositi nelja väljamõeldud riiki, mille tulemusel tekkisid pisut kummalised võistkonnad nagu Rimipiimia, Felixia, Valgumaa ja Objelandia. Igal ühel oli oma kindel T-särgi värv, isevalmistatud lipp ja maskott. Enne üldist spordipäeva tuli tiimidel näidata oma teadmisi laiahaardelises mälumängus. Selle õnnestumiseks oli olümpiaharidusnädala raames kooli üles seatud Eesti spordimuuseumi inforikas rändnäitus „Olümpia lugu“.

Olümpiamängude kulminatsioon sai teoks neljapäeval, 28. mail. Spordimängud järgisid päris olümpiamängudel ettenähtud tavasid. Trummipõrina, lehvivate lippude ja suure tõrviku saatel tegi avatseremooniale alguse meeleolukas sportlaste paraad.  Järgnesid korraldava riigi president-direktor Annely poolt sütitav kõne ja mängude avatuks kuulutamine, olümpiahümni saatel heiskas mitmekülgne spordipoiss Raiko olümpialipu ja Saue valla aasta noorsportlane Getter süütas olümpiatule. Mängude ladusa kordamineku kinnituseks andsid oma vanded sportlaste eest õpilasomavalitsuse liige ja kossumees Juhan ning kohtunikke esindas haridustehnoloog ja õpetaja Reelika. Kultuuriprogrammi täitsid 1. klassi kepsakad tantsijad ja hoopis teistmoodi spordialadega mängud võisid alata.  

Seekord võisteldi kümnel mittetraditsioonilisel spordialal. Kavas oli näiteks jooksualadena raskusketta 60 m jooks, kus joosta tuli 5 kg kangikettad käes ja discgolfijooks, kus tuli läbida kaks 300 m ringi ning nende vahel sooritada üks puttimine 5 meetrilt (5 viset) ja iga möödaviske eest läbida 30 m trahviring. Siin ei pääsenud keegi puhtalt. Hüppealana sai oma kergust näidata kõrgus-kaugushüppes, milles võistleja hüppas üle 70 cm kõrgusel olevast latist võimalikult kaugele. Heited-visked koosnesid 2 kilose raskuspalli selg ees üle pea heitmisest ja ovaalse ragbipalli viskamisest. Lisaks oli kavas kaks väga haaravat jõuspordiala, esimene neist püstimaadlus ja teine kahevõitlus, kus seljakuti tugeva kummiga ühendatult tuli üks ühele teine teisele poole vedades haarata endast 3 m kaugemal asuvat torbikut. Võistkonna aladena mängisid tüdrukud dodgeball’i ehk kuue palliga vastase väljaviskamise mängu ja poisid lipujalgpalli, mis on lihtsustatud variant ameerika jalgpallist (on kavas ka 2028. Los Angelese olümpial). Sportimise lõpetas tuliseks ja kaasakiskuvaks kujunenud võistkondlik sisesõudmine ehk siis 2000 m läbimine sõudeergomeetril, mille võistlejad omavahel ära jagasid.  

Raske kuid meeleoluka päeva lõpetas autasustamine, kus tuli välja jagada pea 200 säravat medalit. Kõige edukamaks sportlaseks võistles end seekord hea füüsisega 9. klassi poiss Siim. Spordialadelt korjasid riigid punkte ja lõpuks selgitati välja neljandate olümpiamängude üldvõitja, kelleks osutus ketšupist inspiratsiooni saanud riik nimega Felixia. Nemad langetasid ka olümpialipu, millega võiski seekordsed mängud lõppenuks pidada. Spordiprojekti aitas kaasrahastada alati toetav Eesti Olümpiaakadeemia. Seekordsetele olümpiamängudele paneme punkti sügisel edukate sportlaste külla kutsumise ja spordimuuseumi külastamisega Tartus. 

Tekst: Spordiõpetaja Andres Elmik 

Sportlik september Nissi Põhikoolis

Tähistame taas Euroopa spordinädalat sportliku septembriga. Algklasside spordipäev toimus juba 5. septembril – ilmataat hoidis väikseid sportlasi eriti hellalt: päike paistis ja õues oli lausa suviselt soe. Joosti, hüpati ja naerdi, nagu ühele korralikule spordipäevale kohane.

Algklasside spordipäev, foto: Mari-Liis Simovart

Täna, 23. septembril astusid areenile suuremad klassid. Kuigi öösel kallas vihma, tervitas hommik meid päikesega. Tõsi, sügisele omaselt puhus ka korralik tuul ja paar sahmakat vihmagi jõudis võistlejatele kaela sadada. Sellest hoolimata võisteldi kergejõustikualadel ühtaegu nii täie tõsiduse kui rõõmuga.

5.-9. klasside spordipäev, foto: Reelika Väli

Spordinädalale lisas vürtsi õpetajate räätsamatk Marimetsa rappa. Sammuda mööda pehmet vetruvat rabapinnast, astuda üle laugaste, maiustada jõhvikatega ning uudistada esimesi sügise värve – see oli tõeliselt omanäoline sportlik kogemus.

Õpetajate räätsamatk, foto: Helen Bristol

Spordinädal Nissi koolis

Spordinädal on üleeuroopaline liikumiskampaania, mille eesmärk on tõmmata kehalisele aktiivsusele ja tervislikele eluviisidele suuremat tähelepanu. Spordinädal toimub igal aastal 23.-30. september ja on mõeldud kõigile, olenemata vanusest, soost või füüsilistest võimetest.

Nissi kooli spordinädal algaski kohe 23. septembril algklasside spordipäevaga. Päev algas kooli saalis viktoriiniga „Tere, sügis!“, kus oli oma osa ka liikumist puudutavatel küsimustel. Mängisime häälestuseks lustakaid mänge. Kell 10.00 startis sportlik päev kooli staadionil. Avasõnad ütlesid nii peakohtunik õpetaja Andres kui ka koolijuht Annely. Toimus ühine soojendusjooks.

Esimesena võtsid klassid mõõtu pendelteatejooksus ning köieveos. Seejärel suunduti traditsioonilistele aladele nagu 60 m ja 300 m jooks, kaugushüpe ning pallivise. Sel ajal kui klassijuhatajad diplomeid kirjutasid, toimusid poistele jalgpalli ning tüdrukutele rahvastepalli lahingud.

Päev lõppe autasustamisega, kus parimad said medalid ning kõik osalejad diplomi ning spordinädala kaelussalli „Terve Eesti eest!“. Oli väga vahva ja meeleolukas päev!

Spordipäev. Foto: Kristine Esko

Kaks päeva hiljem oli spordipäev 5.-9. klassi õpilastel, mis algas kogunemisega staadionil. Kavas olid klassidevaheline pendelteatejooks ja köievedu, 60 m, 100 m ja 300 m jooksud, kuulitõuge, turbooda, jalgpall, pallilahing ning orienteerumine. Tublimaid autasustasime ja kiitsime uue nädala alguses kogunemisel.

Õpetajate sügismatk. Foto: Reelika Väli

Õpetajatel toimus spordinädalal traditsiooniline sügismatk, mis seekord viis Tänavjärve äärde. Mõnusale looduses olemisele lisasid vürtsi väike suupiste, soojendav lõkketuli ning karastav järvevesi.

Mariliis Siirmäe, Andres Elmik, Reelika Väli

Spordinädal on täies hoos

18. septembril toimus naaberkooli staadionil sportlik perepäev „Terve Turba“, kuhu olid oodatud osalema ka meie kooli õpilased. Koos ümberkaudsete koolide õpilastega võeti mõõtu ja saavutati kõrgeid kohti erinevatel spordialadel: 30 m jooks, 60 m jooks ja ümber Turba teatejooks, mille distantsiks oli 3,2 km.

Teatejooksult toodi Nissi kooli auhinnakappi 6.-9. klasside arvestuses I koha karikas. Suur tänu kõikidele tublidele õpilastele, kes aktiivselt spordipeol osalesid ja teatejooksu kaptenile Paul Peeter Vernerile, kes tugeva jooksutiimi kokku pani.

Võidukas jooksumeeskonna kapten karika ja diplomiga. Allikas: Heitjate Seeriavõistluse Facebooki lehekülg

23. septembril toimus aga Nissi kooli 1.-3. klasside spordipäev. Reipa tantsumuusika saatel alustati staadionil ühise soojendusvõimlemisega ja peale seda tehti koos soojendusjooksu ümber staadioni. Seejärel asusid väiksed spordisõbrad klassijuhatajate juhendamisel erinevatel spordialadel võistlema.

Osaleti 60 m jooksus, kaugushüppes, palliviskes ja 300 m jooksus. Kõik tublid osalejad said kingituseks diplomi, torusalli ja šokolaadimedali. Lisaks jagasid direktor ja kehalise kasvatuse õpetaja esikolmikusse jõudnutele eripreemiaid. Kiitus kõikidele tublidele osalejatele!